Quantcast

Με το μαχαίρι στα δόντια ο Ολυμπιακός έπνιξε τον Παναθηναϊκό και σήκωσε 3ο σερί κύπελλο

Καμικάζι οι παίκτες του Μπαρτζώκα στον τελικό

THE NEWSROOM

18 Φεβρουαρίου 2024

Ήταν ένα ματς που από την αρχή φάνηκε ότι θα πάει στη δύναμη και το μπασκετικό ξύλο. Και ο Ολυμπιακός ήταν πιο έτοιμος για μια τέτοια περίσταση. Φαλ και Ράιτ έβαλαν δύσκολα στον μόνο μέσα στη ρακέτα Λεσόρ και με λυσσασμένη άμυνα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει στα ρηχά τα μεγάλα όπλα των πράσινων στην περιφέρεια.

Αυτά ήταν αρκετά για να φέρουν στην ομάδα του Μπαρτζώκα το τρίτο σέρι κύπελλο. Το 25-30 του ημιχρόνου μας έδωσε να καταλάβουμε ότι το ματς θα κριθεί στον τσαμπουκά και η αλήθεια είναι πως ο Ολυμπιακός έβγαλε μπόλικο τέτοιο στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας τελικά πιο εύκολα απ’ ότι φαινόταν και σίγουρα δίκαια στην κατάκτηση της κούπας.