Μέχρι και τα πόμολα λήστεψε η Ρεάλ στην ανατροπή με την δύσμοιρη την Αλμερία

Σκεφτείτε τι θα γινόταν αν εκπροσωπούσε την Αλμερία ένας Ισπανός Κούγιας

THE NEWSROOM

22 Ιανουαρίου 2024

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε επική ανατροπή επί της Αλμερίας καθώς με γκολ στις καθυστερήσεις έκανε το 0-2 του ημιχρόνου 3-2 τελικό. Βέβαια ακόμη επικότερη από την ανατροπή ήταν η διαιτητική σφαγή που χρειάστηκε για να φτάσουμε μέχρι εκεί. To 1-2 έγινε με πέναλτι στο οποίο ο VAR είδε χέρι αλλά όχι το φάουλ του Ρούντιγκερ που έχει σκαρφαλώσει πάνω στον αντίπαλό του. Γκολ των φιλοξενούμενων ακυρώθηκε μετά από εξέταση VAR επειδή ο Μπέλιγχαμ έκανε σαν να τον χτύπησε κεραυνός όταν ο παίκτης της Αλμερίας τον ακούμπησε στο πρόσωπο στο κέντρο του γηπέδου και στην αμέσως επόμενη φάση η Ρεάλ ισοφάρισε με γκολ-χέρι του Βινίσιους.

Όσο κι αν χτυπιόταν ο κακομοίρης ο προπονητής της Αλμερίας στον πάγκο, ο ρεφ δεν τον λυπήθηκε και η Αλμερία δεν έφυγε ούτε με το χινάρι από ένα ματς που μάλλον θα έπρεπε να έχει πάρει. Στο τέλος του αγώνα ο Κάρλο Αντσελότι δήλωσε:

“Καταλαβαίνω την Αλμερία, αλλά όλες οι αποφάσεις του διαιτητή ήταν σωστές”

Λόγια που σε απλή μετάφραση σημαίνουν, “σας ληστέψαμε αλλά είμαστε η Ρεάλ, προχωράμε”.