Στον ύπνο του βλέπει τον Ιωαννίδη ο Μαρθελίνο σύμφωνα με τον ίδιο

Δεν του έχει κάνει και λίγα

THE NEWSROOM

2 Δεκεμβρίου 2023

Χωρίς κανείς να καταλάβει γιατί, ο Φώτης Ιωαννίδης δεν ξεκίνησε στη βασική εντεκάδα του Παναθηναϊκού  στο ματς με τη Βιγιαρεάλ. Ο Γιοβάνοβιτς τον έριξε στον αγώνα στο 60 με το σκορ στο 3-0 υπέρ των Ισπανών και ο Έλληνας φορ λίγο έλειψε να γυρίσει το παιχνίδι. Από όταν πάτησε χορτάρι, έκανε τα πράγματα να συμβαίνουν και ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις του Παναθηναϊκού. Το πέναλτι του μπορεί να βρήκε δοκάρι, όμως στη συνέχεια ο Παλάσιος τον έβαλε. Στη συνέχεια έδωσε πάρε βάλε ασίστ στον Αϊτόρ, αργότερα σκόραρε ενώ στις καθυστερήσεις ο αμυντικός της Βιγιαρεάλ τον πρόλαβε στο τσακ πριν κολλήσει και δεύτερο.

Γενικότερα ο Ιωαννίδης έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Βιγιαρεάλ τρομοκρατώντας την ασταμάτητα για όσο έπαιξε. Ο Μαρθελίνο -αφού πρώτα ευχαρίστησε τον Γιοβάνοβιτς που δεν τον έβαλε από την αρχή- έβλεπε τι γινόταν και είχε αρχίσει τα τάματα στον πάγκο, βλέποντας ότι οι παίκτες του δεν τον έκοβαν με τίποτα. Ο Ισπανός τεχνικός έχασε τη δουλειά του στη Μαρσέιγ μετά την κηδεία που τον κέρασε ο Φώτης με το εύστοχο πέναλτι στις καθυστερήσεις και στο προχθεσινό ματς είδε τους εφιάλτες να ξυπνάνε. Ευτυχώς για εκείνον η ομάδα του κράτησε το 3-2.