(Πρώιμο) καλοκαίρι χωρίς φωτιά γίνεται; Δε γίνεται. Κάπου θα είδατε ότι τις επόμενες μέρες ο καιρός θα βαρέσει 35ρια, το οποίο στην Ελλάδα των τελευταίων χρόνων δε σημαίνει μόνο μπάνια, αλλά και πυρκαγιές.
Φυσικά, η φωτιά που ξέσπασε σήμερα το μεσημέρι της Τρίτης 14/5 στην περιφερειακή του όρους Αιγάλεω δεν είναι η πρώτη της χρονιάς, αλλά είναι μία από τις κοντινότερες στο κέντρο της Αθήνας. Για να τεθεί υπό έλεγχο έχουν ξεσηκωθεί 56πυροσβέστες με δύο ομάδες πεζοπόρων τμημάτων, με 15οχήματα και έναελικόπτερο της Πυροσβεστικής που ρίχνει νερό από τον αέρα.
#Πυρκαγιά σε χαμηλή βλάστηση στη περιφερειακή του Αιγάλεω. Κινητοποιήθηκαν 56 #πυροσβέστες με 2 ομάδες πεζοπόρων τμημάτων, 15 οχήματα και ένα Ε/Π. Συνδρομή από υδροφόρες ΟΤΑ.