Το 2/2 σε ποδόσφαιρο και βόλεϊ έκανε ο Παναθηναϊκός έναντι του Ολυμπιακού μετά το σημερινό διπλό στο Ρέντη

20κ πρόστιμο και τρεις αγωνιστικές κεκλεισμένων η υπόλοιπη τιμωρία του Ολυμπιακού

THE NEWSROOM

19 Δεκεμβρίου 2023

Ο αγώνας βόλεϊ μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού σημαδεύτηκε από τα σοβαρά επεισόδια που οδήγησαν στον τραυματισμό του αστυνομικού και στο κλείσιμο όλων των ποδοσφαιρικών γηπέδων για δύο μήνες. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν ξανά πριν δύο μέρες στα πλαίσια του πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό να κερδίζει με 3-1 σετ, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε δύο μέρες μετά με νίκη στον αγώνα του League Cup.

Οι ερυθρόλευκοι τιμωρήθηκαν για τα επεισόδια με τρεις αγωνιστικές κεκλεισμένων και 20k πρόστιμο, ενώ το ματς κατοχυρώθηκε με στον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ. Αυτή είναι η δεύτερη φορά που λόγω επεισοδίων ο Ολυμπιακός χάνει εντός από τον Παναθηναϊκό στα χαρτιά, μετά το σκηνικό με την κροτίδα και τον Χουάνκαρ. Αν προσθέσουμε και τη νίκη στο ΣΕΦ, οι πράσινοι έχουν τρία διπλά σε τρία διαφορετικά αθλήματα έναντι στον μεγάλο τους αντίπαλο.